Konferencja inaugurująca projekt UNICEF „Szkoła dostępna dla wszystkich”

14 września 2023 r. odbyła się konferencja inaugurująca projekt UNICEF „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Zróżnicowanie potrzeb dzieci i uczniów w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych jest nieuniknione, co więcej pogłębia się i modyfikuje, gdyż wynika nie tylko z odmienności rozwojowych i indywidualnych, ale również z doświadczeń migracyjnych i uchodźczych. Aby odpowiednio zareagować na to wyzwanie MEiN, UNICEF oraz IBE łączą siły w działaniach ukierunkowanych na  wspieranie rozwoju i uczenia się dzieci i młodzieży, w tym przybyłych z Ukrainy.

Krajowa konferencja „Edukacja dostępna – jak najbliżej każdego dziecka” miała na celu upowszechnienie informacji o projekcie i jego celach poprzez prezentacje poszczególnych działań już realizowanych, przedstawienie uwarunkowań oraz tła społecznego i edukacyjnego, jakie mu towarzyszy. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele UNICEFu, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Instytutu Badań Edukacyjnych, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Słuchaczami byli głównie nauczyciele specjaliści, dyrektorzy szkół i przedszkoli, pracownicy poradni psychologiczno – pedagogicznych oraz placówek doskonalenia nauczycieli. W konferencji wzięło udział ponad 3000.

Wydarzenie stanowiło oficjalne rozpoczęcie przedsięwzięcia “Szkoła dostępna dla wszystkich”, którego celem jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów) w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci/uczniów, rodziców, nauczycieli). W dniu konferencji rozpoczęła się rekrutacja przedszkoli, szkół i placówek, które chcą wziąć udział w projekcie. Projekt będzie realizowany w latach 2023 – 2025.

Relację z konferencji można obejrzeć tu: